Finał światowej edycji konkursu. Poznajcie laureatów!

Po raz ósmy Kapituła Konkursu „Teraz Polska” wybrała Laureatów Konkursu „Wybitny Polak”. W tym roku nagordy otrzymali twórcy kultury o międzynarodowej sławie: Krzysztof Pastor oraz Jan A.P. Kaczmarek.

Fot. Kamil Broszko/Broszko.com
- Konkurs „Wybitny Polak” to doskonała okazja do zaprezentowania dokonań Polaków oraz wyróżnienie i promocja tych osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Istnieje bowiem wielka potrzeba promocji działań wybitnych osobistości, które poprzez swoje dokonania i zaangażowanie promują Polskę i Polaków na świecie, stając się przez to ambasadorami marki „Polska” - mówi Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. 

 

Do tej pory tytuł Wybitnego Polaka otrzymali: Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, prof. Jacek Jassem, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, dr Janusz Lewandowski, prof. Marek Belka oraz Andrzej Wajda, Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Waldemar Dąbrowski, prof. Krzysztof Matyjaszewski, Elżbieta Wysoczańska i dr Irena Eris.

Nominacje w Konkursie przyznawane są przez członków Kapituły Konkursu „Teraz Polska” oraz Rady Fundacji. Tradycyjnie już otrzymują je także Laureaci regionalnych edycji Konkursu „Wybitny Polak”, które odbywają się w USA (Nowy Jork, Los Angeles i Chicago), Norwegii, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i w Niemczech.

Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali:

  • Krzysztof Pastor - choreograf o międzynarodowej renomie, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz dyrektor artystyczny Litewskiego Baletu Narodowego w Wilnie.
  • Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara®, twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk.
     
– Jan A.P. Kaczmarek jest także laureatem regionalnej edycji konkursu - w Los Angeles. Ogromnie cieszy mnie fakt, że rokrocznie zwycięzcy edycji regionalnych znajdują uznanie na szczeblu światowym - podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. - Polska kultura jest rozpoznawalną na świecie, bardzo silną marką, która pełni rolę forpoczty polskiej gospodarki. Widzę więc ogromną potrzebę wyróżniana jej twórców - dodaje. 


      
Fot. Szymon Kaczmarek                                                           Fot. Łukasz Murgrabia
 

- Mając świadomość, do jak wybitnego grona ludzi dzisiaj dołączam, chciałbym z pełną odpowiedzialnością podkreślić, że traktuję to zaszczytne wyróżnienie jako dowód uznania dla niezwykłego zjawiska jakim jest Polski Balet Narodowy – mówi Krzysztof Pastor. – Mam to ogromne szczęście, że pracując w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest Teatr Wielki – Opera Narodowa, mój wysiłek znajduje zrozumienie i wsparcie tych wszystkich wspaniałych ludzi, którzy mnie otaczają. Jednocześnie odczuwając wielki ciężar nagrody, którą dzisiaj otrzymuję jest mi dużo lżej, kiedy myślę, że właściwie jest to nagroda dla bardzo wielu – dodaje.

 

- Ogromne znaczenie mają dla mnie nagrody przyznawane najbliżej domu. Gdy spotykam się z uznaniem rodaków czy kogoś bliskiego – jest to moment podwójnie istotny. Wszak zawsze szukamy potwierdzenia własnej wartości przede wszystkim wśród najbliższych – mówi Jan A.P. Kaczmarek. – Czuję się Polakiem w 100 proc. i z dumą to podkreślam. Sami Amerykanie próbowali przedstawiać mnie jako amerykańskiego kompozytora o polskich korzeniach, ale nie zgadzałem się na to. Zawsze mówiłem o sobie, że jestem polskim kompozytorem mieszkających w Stanach. Przyjechałem do Ameryki, kiedy miałem już 36 lat, byłem więc człowiekiem ukształtowanym przez Polskę. Stąd przywiozłem do USA cały mój podstawowy mentalny algorytm, a ta świadomość korzeni, niesłychanie wzmacnia. Tożsamość i pasja to pojęcia, którym staram się być zawsze wierny – tłumaczy kompozytor. 


Ceremonia wręczenia statuetek „Wybitny Polak” odbyła się 29 maja br. w trakcie wieczornej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie. 

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Kongres 60 milionów
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90