Austria

dr Katarzyna Greco
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

dr Katarzyna Greco

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

AUSTRIA 2018

Urodziła się w Austrii, jej rodzice pochodzą z Polski. Ukończyła studia na kierunku marketing. Doświadczenie zawodowe zdobywała w międzynarodowych koncernach na kierowniczych stanowiskach. W 2009 r. założyła własną firmę Katarzyna Greco Consult e.U. Zajmowała się doradztwem i konsultingiem, prowadzonym w sześciu językach.

Laureatka 10., jubileuszowej edycji konkursu Lider Biznesu Polska – Austria 2014.

Jury wyróżniło jej program doradztwa dla kobiet, które chcą połączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Swoją wiedzę i doświadczenie Katarzyna Greco zawarła w książce „Moms UCan”. Jako matka dwójki dzieci dzieli się w niej swoimi doświadczeniami z innymi kobietami, które chcą rozwijać się zawodowo bez szkody dla rodziny. Osoba zaangażowana społecznie w działalność wielu austriackich instytucji, aktywnie udziela się w środowisku Polonii austriackiej. Obecnie zajmuje stanowisko wiceprezesa Wiedeńskiej Kasy Chorych.

Thomas Zajac
KATEGORIA MŁODY POLAK
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Thomas Zajac

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

AUSTRIA 2018

Thomas Zajac, reprezentant Austrii w żeglarstwie, zdobył na olimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 r. w klasie Nacra 17 – wraz z Austriaczką Tanją Frank – jedyny medal (brąz) dla tego kraju. 
Jest z pochodzenia Polakiem, synem Jana Bartosika, który również reprezentował Polskę w żeglarstwie – na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 r. Urodził się w 1985 r. w Wiedniu, utrzymuje kontakt z Polonią austriacką. Jego rodzice wyemigrowali do Austrii niezależnie od siebie i tam się poznali. Jego mama pochodzi z Warszawy, ojciec ze Szczecina. W 2010 r. Thomas Zajac otrzymał Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii. W 2016 r. wraz z Tanją Frank został w Austrii wybrany Sportowcem Roku.

Nagrodę odebrała jego mama, pani Grażyna Rybnik, która powiedziała „W imieniu mojego syna i moim własnym bardzo serdecznie dziękuje za tak zaszczytne wyróżnienie. Tomek rozpoczął swoją karierę żeglarską w wieku 6 lat i kontynuował ją pomimo tragicznej śmierci ojca – miał wtedy 10 lat. Wieloletnia praca i zaangażowanie Tomka zostały przypieczętowane zdobyciem przez niego medalu na olimpiadzie Rio 2016. Obecnie Tomek przebywa w Japonii gdzie przygotowuje się do olimpiady Tokio 2020, dlatego nie może być w tej chwili z nami. Jestem bardzo dumna z mojego syna.” 

Claudia Kottal
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Claudia Kottal

 

KATEGORIA KULTURA

AUSTRIA 2018

Absolwentka austriackiej szkoły artystycznej Konservatorium Wien. Występuje na wiedeńskich scenach teatralnych i w telewizji. Urodziła się w 1981 r. w Wiedniu, ale ma polskie korzenie – jej mama jest Polką. Jest dwujęzyczna.

W 2004 r. otrzymała nagrodę Fidelio Nachwuchs-Preis, w 2011 r. Outstanding Artist Award für Darstellende Kunst przyznaną przez Ministerstwo Nauki, Sztuki i Kultury, w 2016 r. została odznaczona nagrodą „Outstanding Artist Award“ jako najlepsza w Austrii aktorka młodego pokolenia.

Claudia Kottal, aktualnie przebywająca na planie kolejnego filmu, nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia. Dlatego zostało ono przekazane na ręce prof. Bogusława Dybasia, dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, który przekaże je Laureatce  w dniu 20 października, podczas III edycji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Wiedniu.

prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński

 

KATEGORIA NAUKA

AUSTRIA 2018

Pracuje na stanowisku dyrektora medycznego Kliniki Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii AMEOS w Bad Aussee. Powstała ona przed jedenastoma laty. Prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński przyjechał do Austrii z Niemiec, aby ją stworzyć. Do 2006 r. był dyrektorem kliniki AMEOS w Bawarii.

Do jego głównych obowiązków jako dyrektora kliniki należą: organizacja leczenia i stanowisk pracy, koncepcyjne opracowanie kierunków leczenia, kształcenie studentów Uniwersytetu Medycznego w Grazu (pracuje również jako rektor na Uniwersytecie Medycznym w Grazu), prowadzenie doktorantów.

W klinice AMEOS w Bad Aussee skompletował polskojęzyczny zespół i stworzył specjalny oddział, na którym prowadzona jest psychoterapia w języku polskim dla polskich emigrantów w Austrii. Urodził się w Żywcu, studiował medycynę w Krakowie, a po studiach wyjechał do Berlina Zachodniego. W Niemczech zrobił specjalizacje: chirurgię, internę, medycynę ogólną, psychosomatykę, psychiatrię. Habilitował się dwa razy, ma dwie różne profesury.

Autor wielu publikacji naukowych, głównie z zakresu psychosomatyki.

Rząd austriacki nadał mu honorowe obywatelstwo austriackie – „im besonderen Interesse der Republik Österreich”. Posiada również obywatelstwo polskie.

Marta Gardolińska
KATEGORIA KULTURA
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Marta Gardolińska

 

KATEGORIA KULTURA

AUSTRIA 2016

Wielokrotnie nagradzana młoda dyrygent prowadząca wiedeńską orkiestrę Uniwersytetu Technicznego oraz regularnie występująca m.in. z Akademischer Orchesterverein i Orchesterverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien. 

Urodziła się w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej na Wydziale Dyrygentury.

W wieku 18 lat po raz pierwszy stanęła przy pulpicie dyrygenckim. Występowała m.in. w Wiener Konzerthaus, w Wiener Musikverein, w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2016 roku pełni rolę kierownika artystycznego Vienna Melange Orchestra. W sezonie 2017/18 zadebiutuje m.in. w Armenii, Grecji oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Polsce.

Regularnie występuje jako śpiewaczka w Chórze Arnolda Schönberga i zespole wokalnym katedry św. Stefana w Wiedniu. W listopadzie 2015 roku była jedyną kobietą wśród półfinalistów Antal Doráti International Conducting Competition w Budapeszcie na Węgrzech. Na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku otrzymała nagrodę specjalną Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Feliksa Mendelssohna w Salonikach w listopadzie 2016 roku zdobyła 3. nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry. 

Grażyna Dyląg
KATEGORIA NAUKA
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Grażyna Dyląg

 

KATEGORIA NAUKA

AUSTRIA 2016

Aktorka, reżyser i pedagog.

Absolwentka PWST w Krakowie, występowała w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz Teatrze Narodowym w Warszawie. Od 1981 roku mieszka w Niemczech i Austrii. Wykłada na uczelniach teatralnych w Niemczech i Austrii, m.in.: Fritz-Kirchoff-Schauspielschule w Berlinie Zachodnim, Mozarteum w Salzburgu, Ernst Busch-Schauspielschule w Berlinie. Od 1995 roku jest profesorem zwyczajnym na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej, pełniąc od roku 2012 funkcję prodziekana ds. aktorskich i komisji programowo-studyjnej na Wydziale Aktorstwa i Reżyserii.

Od lat kształci przyszłych aktorów na międzynarodowych kursach i festiwalach, m.in. F.I.N.D Plus Schaubühne Berlin. W 2015 roku założyła warsztaty „Die Werkstatt.Wien” dla aktorów pragnących wzbogacać swoje umiejętności i wiedzę. Wielokrotnie grała w filmach i serialach amerykańskich, niemieckich i austriackich. W latach 2013-2015 występowała w Josefstadttheater w Wiedniu. W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Tadeusz Poręba
KATEGORIA BIZNES
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Tadeusz Poręba

 

KATEGORIA BIZNES

AUSTRIA 2016

Przedsiębiorca, właściciel VorNet Informatik GmbH. 

Urodził się w Nowym Sączu. Studiował informatykę i elektronikę na Politechnice Wrocławskiej. W 1989 roku przyjechał do Wiednia. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako technik komputerowy w kilku austriackich firmach. W 1995 roku założył własną jednoosobową firmę, by w 2004 roku przekształcić ją w VorNet Informatik GmbH. Firma jest liderem w dziedzinie hostingu, cloud computingu, budowie i instalowaniu serwerów. Zapewnia wysokiej dostępności i wydajności infrastrukturę, zarówno w serwerowniach klienta, jak również w wyspecjalizowanych centrach obliczeniowych, takich jak Interxion Wien czy Parking Zürich AG. Firma VorNet wykonuje usługi dla renomowanych światowych przedsiębiorstw, ciesząc się dużym uznaniem wśród firm i organizacji, takich jak: Intersport, MVC Motors, Flughafen Zürich, ACL czy Caritas. Ma swoich klientów w Austrii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. 
 

 

Ania Buchacz
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Ania Buchacz

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

AUSTRIA 2016

Działaczka społeczna. Założycielka, działającej w Polsce i Austrii, Fundacji Pani Ani, wspierającej dzieci chore onkologicznie. 

Urodziła się w Krakowie. Jako małe dziecko przyjechała do Wiednia. Kiedy miała 11 lat, zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową. Wiele lat spędziła w wiedeńskim szpitalu św. Anny. Walka z nawracającą chorobą zdominowała wówczas jej życie.

Do szkoły średniej uczęszczała w Wiedniu, maturę zdała zaś w Stanach Zjednoczonych, po czym wróciła do Krakowa, aby studiować marketing i zarządzanie na prywatnym uniwersytecie w Krakowie oraz europeistykę na UJ. W 2004 roku w Krakowie założyła fundację pod nazwą "Fundacja Pani Ani. Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie". Fundacja ta działa w Polsce i Austrii. Obok pomocy psychoterapeutycznej, drugim ważnym kierunkiem działań Fundacji jest pomoc pacjentom z Polski, którzy nie mogą być leczeni w kraju i muszą szukać pomocy medycznej w Wiedniu. Fundacja współpracuje z grupą „Survivors“,  z którą wspólnie otrzymały w 2013 r. nagrodę austriackiego Ministerstwa Zdrowia.

Paweł Kozłowski
KATEGORIA MŁODY POLAK
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Paweł Kozłowski

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

AUSTRIA 2016

Sportowiec, mistrz Polski i Austrii w brazylijskim jiu jitsu.

Urodził się w 1992 roku w Gnieźnie. Z wykształcenia jest optykiem, ale jego pasją był zawsze sport: najpierw piłka nożna, a potem sporty walki. Od 2010 roku trenuje brazylijskie jiu jitsu. Już w 2011 roku przyszły pierwsze sukcesy: mistrzostwo Austrii, potem tytuł World Pro Jiu-Jitsu Trial, w kolejnych latach wicemistrzostwo i mistrzostwo Europy, a także kilkadziesiąt wygranych walk na różnych turniejach.

W 2016 roku Paweł Kozłowski został mistrzem Polski i Austrii w brazylijskim jiu jitsu. Na Mistrzostwach Świata w Jiu-Jitsu we Włoszech zdobył tytuł wicemistrza świata w formule Sanda oraz brązowy medal w formule MMA. Wygrał też kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w Brazylijskim Jiu Jitsu, które odbędą się w Abu Dhabi. 

Portal BJJ Fantics wymienia go wśród trzech najlepszych zawodników BJJ z Polski za rok 2016. W lipcu 2016 roku otworzył klub Alpha Jiu Jitsu Academy. W 2014 roku włączył się w wiedeńską edycję akcji charytatywnej „Mistrza nie zatrzymasz – Sportowcy Dzieciom”. 

Krystyna Suchodolski
KATEGORIA BIZNES
2015
Puchar

Krystyna Suchodolski

 

KATEGORIA BIZNES

AUSTRIA 2015

Właścicielka i dyrektorka zarządzająca rodzinną firmą „Trachten & Leder Suchodolski". Odznaczona honorowym medalem Wirtschaftskammer Niederösterreich.

Urodziła się w Warszawie, a do Austrii przyjechała w latach 70. Od 1975 roku prowadzi wraz z mężem firmę zajmującą się projektowaniem i sprzedażą narodowych strojów austriackich. W 1998 roku małżeństwo otworzyło sklep w Gänserndorf, a przed kilku laty również sklep internetowy. Obecnie stała oferta firmy to ponad 15 tysięcy produktów: od sukienek i żakietów po efektowne akcesoria. 

Źródło sukcesu firmy to z jednej strony dbałość o detale oparta na wnikliwym studiowaniu zachowanych ilustracji, a więc wierność tradycji; z drugiej strony śmiałość w projektowaniu nowych wzorów, które na tej tradycji bazują. Firma zdobyła uznanie i klientów na całym świecie. Ubiera VIP-ów i zespoły folklorystyczne, ludzi estrady i polityków.

prof. Anna Badora
KATEGORIA KULTURA
2015
Puchar

prof. Anna Badora

 

KATEGORIA KULTURA

AUSTRIA 2015

Polsko-austriacka reżyser i kierownik artystyczny teatrów w krajach niemieckojęzycznych.

Urodziła się w Częstochowie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako pierwsza kobieta studiowała na Wydziale Reżyserii Max-Reinhardt-Seminar w Wiedniu. Studia te ukończyła z wyróżnieniem. Jako samodzielny reżyser pracowała w Niemczech (w Kolonii, Essen, Ulm, Monachium i Darmstadcie), w Szwajcarii (w Bazylei) oraz w Austrii (w Wiedniu). Była wieloletnim dyrektorem dwóch renomowanych teatrów niemieckich: Staatstheater w Moguncji i Schauspielhaus w Düsseldorfie. Następnie przez prawie 10 lat była dyrektorem Schauspielhaus w Grazu. Od sezonu 2015/2016 jest dyrektorem artystycznym Volkstheater w Wiedniu.

Jej działalność została wielokrotnie doceniona w Austrii. W 2011 roku w konkursie organizowanym przez Die Presse przyznano jej tytuł Austriaczki roku w kategorii Menedżer Kultury. W następnym roku za spektakl w jej reżyserii (Geister in Princeton Daniela Kehlmanna) otrzymała nagrodę Nestroya za najlepszą inscenizację roku austriackich krajów związkowych. W 2012 roku została laureatką nagrody im. Josefa-Krainera oraz wybrana została człowiekiem roku miasta Graz w kategorii Kultura. W 2014 roku odznaczona została Wielką Odznaką Honorową kraju związkowego Styrii.

 

Dorothea Brożek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2015
Puchar

Dorothea Brożek

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

AUSTRIA 2015

Działaczka społeczna. Właścicielka Brożek Power Consulting, którego zadaniem jest niwelowanie barier i wspieranie integracji niepełnosprawnych

Urodziła się w Białymstoku. Ukończyła na Uniwersytecie Wiedeńskim trzy kierunki: slawistykę, nauki polityczne i dziennikarstwo.

Już podczas studiów stworzyła pierwszy projekt socjalny: doprowadziła do stworzenia referatu do spraw osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Wiedeńskim i została pierwszym rzecznikiem. Pracę po studiach zaczęła od prowadzenia szkoleń dotyczących niepełnosprawności oraz działalności publicystycznej. Wykładała na uczelniach w Klagenfurcie i Insbrucku. W 1994 roku założyła BIZEPS - Centrum Pomocy i Konsultacji dla niepełnosprawnych i ich bliskich. Była w tym czasie także współtwórczynią działającej do dziś rozgłośni Freak-Radio, w której pracują ludzie niepełno- i pełnosprawni. W roku 2002 z jej inicjatywy powstała WAG, Wiener Assistenz Genossenschaft czyli Wiedeńska Spółdzielna Pomocy Niepełnosprawnym, wspierająca ich samodzielność i samostanowienie poza domami opieki społecznej. Była pierwszą prezeską zarządu, a później przewodniczącą Rady Nadzorczej. W pierwszym roku istnienia WAG udało się zorganizować dla potrzebujących 7000 godzin opieki, a siedem lat później było tych godzin aż 180 tysięcy w ciągu roku!

Działalność doradczą i uświadamiającą kontynuuje do dziś, prowadząc w Austrii i poza jej granicami warsztaty, prezentacje i kursy edukacyjne dla m.in. menedżerów i dziennikarzy na temat niepełnosprawności i równości szans. W roku 2011 założyła przedsiębiorstwo Brożek Power Consulting, którego zadaniem jest niwelowanie barier i wspieranie integracji niepełnosprawnych.

Zasiada w jury trzech konkursów: DiverCity, Wiener Mut oraz Innovation Leben. Jest honorowym członkiem zarządu organizacji „Licht für die Welt".

prof. Edward Zienkowski
KATEGORIA NAUKA
2015
Puchar

prof. Edward Zienkowski

 

KATEGORIA NAUKA

AUSTRIA 2015

Wybitny polski skrzypek, pierwszy polski muzyk orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana. Twórca tzw. polskiej szkoły skrzypcowej w Wiedniu. 

Urodził się w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i uczelni muzycznych w Hanowerze i Brukseli. Laureat ważnych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Konkursu im. Paganiniego w Genui, Konkursu im. Mendelssohna-Bartholdyego w Berlinie Zachodnim oraz Konkursu Budapeszteńskiego.

Prof. Edward Zienkowski był pierwszym polskim muzykiem orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyr. Herberta von Karajana. Był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej WDR w Kolonii i koncertmistrzem Bayreuther Festspielorchester na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth.

W 1990 roku został profesorem kolońskiej Wyższej Szkoły Muzycznej, a od 1990 prowadzi klasę koncertową skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od pewnego czasu mówi się, ze stworzył w Wiedniu "polską szkołę skrzypcową". Edward Zienkowski prowadzi liczne kursy mistrzowskie na całym świecie. Jest także członkiem jury konkursów muzycznych. Odznaczony Austriackim Krzyżem Honorowym oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

Michał Knot
KATEGORIA MŁODY POLAK
2015
Puchar

Michał Knot

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

AUSTRIA 2015

Saksofonista.

Urodził się w 1987 roku w Jaworznie. Posiada dyplom ukończenia studiów trzech uczelni muzycznych: Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Dwie kolejne uczelnie - Conservatorio Cecilia di Roma oraz Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien - ukończył z tytułem magister summa cum laude.

W ciągu kilkuletniej zaledwie działalności artystycznej wystąpił kilkadziesiąt razy na estradach całego świata, między innymi tak renomowanych instytucji muzycznych jak Konzerthaus Berlin, Musikverein Wien, Konzerthaus Wien, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, National Concert Hall Taipei, Gasteig München, Liederhalle Stuttgart, Sala Accademica Santa Cecilia, Pjazza Teatru Rjal Malta, Stadthalle Kassel, Teatro Comunale Bolzano.

Występował w ramach festiwali tej rangi, co Wiener Festwochen, Young Euro Classic, Idyllwild Academy Los Angeles, IGNM World New Music Days, Bolzano Festival, Vienna Saxfest, Roma Saxfest, Belgrade SAXperience, The Malta Arts Festival, Wien Modern, Allegro Vivo Kammermusik Festival, Percorsi Jazz Roma, Kultursommer Nordhessen, Mommenta Münsterland, Festival Suona Francese i Summerwinds Münster. Nagrał cztery płyty.

Jest stypendystą rządu włoskiego i polskiego oraz Fundacji Gemini w Los Angeles. W Austrii zdobył tytuł Artysty Roku, Grand Prix podczas 12. edycji konkursu Fidelio w Wiedniu, a także promującą najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia Nagrodę Rządu Austriackiego New Austrian Sound of Music.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90